INFORMATOR: ZMIANY W PCC
Z dniem 1 stycznia 2024 r. weszła w życie zmiana w podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”), którą odczują nabywający szóste i kolejne lokale mieszkalne.
W poniższym informatorze prezentujemy pokrótce istotę wprowadzonych zmian.
1. Nowe obciążenie w PCC
Na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej „Ustawa nowelizująca”), od dnia 1 stycznia 2024 r. wprowadzono nowy obowiązek w PCC.
Zgodnie z Ustawą nowelizującą, kupujący, który nabywa szóste i kolejne lokale mieszkalne stanowiące odrębne nieruchomości, lub udziały w tych lokalach, zobowiązany jest odprowadzić PCC w wysokości 6%.
Co istotne, obowiązek zapłaty tej daniny wystąpi wyłącznie, gdy:
- nabycie ma miejsce na rynku pierwotnym i sprzedaż opodatkowana jest VAT,
- sprzedawane lokale znajdują się w jednej inwestycji – w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej.
Kluczowe dla powstania obowiązku zapłaty PCC w wysokości 6% jest zatem to, czy nabywane lokale mieszkalne znajdują się w tej samej inwestycji rozumianej jako budynek lub budynki zlokalizowane na tej samej nieruchomości gruntowej. Bez znaczenia pozostaje czy lokale te znajdują się w tym samym czy w różnych budynkach. Istotne jest też to, czy transakcja jest opodatkowana VAT.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „Ustawa PCC”), obowiązek zapłaty PCC w wysokości 6% spoczywa na:
- kupującym, który nabywa sześć lub więcej lokali mieszkalnych w tej samej inwestycji lub udziały w tych lokalach,
- kupującym, który jest już właścicielem pięciu lokali mieszkalnych lub udziałów w pięciu lokalach mieszkalnych znajdujących się w tej samej inwestycji, który nabywa kolejny taki lokal lub udziały w takim lokalu w tej inwestycji.
Nowym podatkiem objęto również nabycie na współwłasność lokalu mieszkalnego, w sytuacji, gdy przynajmniej jeden z kupujących spełnia omawiane warunki.
Inwestor decydujący się zakupić sześć i więcej mieszkań w nowej inwestycji poniesie ciężar zarówno podatku VAT, jak i PCC.
Kształt nowej regulacji wskazuje, że jej adresatem są głównie fundusze skupujące mieszkania na wynajem, ale również osoby prywatne, inwestujące kapitał w nieruchomości tego rodzaju.
Naszym zdaniem, z uwagi na sposób sformułowania warunków zastosowania 6% stawki PCC, w wielu przypadkach kupujący nie będą musieli go zapłacić.
Przykładowo, kupujący nie zapłaci 6% PCC, jeśli sprzedawcą będzie osoba prywatna i zakup nie będzie opodatkowany VAT.
2. Zwolnienie w PCC
Ustawa nowelizująca, która wprowadziła omówione wyżej nowe obciążenie w PCC, przewiduje również zwolnienie z PCC dla osób fizycznych, które nabywają swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną, o ile nabycie to ma miejsce na rynku wtórnym.
Dotychczas osoby te zobowiązane były do zapłaty PCC w wysokości 2%. Od dnia 31 sierpnia 2023 r. mogą one skorzystać ze zwolnienia z tego podatku.
Zwolnienie odnosi się do nabycia sprzedawanego na rynku wtórnym, opodatkowanego co do zasady PCC:
- prawa własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
- prawa własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest nieposiadanie w dniu sprzedaży lub przed tym dniem, żadnego z ww. praw, jak i udziału w takim prawie.
Ustawodawca na zasadzie wyjątku dopuścił możliwość skorzystania ze zwolnienia przez osobę fizyczną, która posiada lub posiadała udział w takim prawie, ale pod warunkiem, że:
- udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50%, oraz
- został odziedziczony.
Obydwie wymienione przesłanki muszą być spełnione łącznie.
Przykład: osoba fizyczna, która odziedziczyła 50% udziału w prawie własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, nabywając po raz pierwszy na własność nieruchomość mieszkalną poprzez zawarcie na rynku wtórnym umowy kupna-sprzedaży, spełnia warunki do skorzystania ze zwolnienia.
3. Podsumowanie
Nowy 6% PCC może zostać zapłacony przez inwestorów kupujących lokale mieszkalne, jeśli transakcje zakupu będą opodatkowane VAT. Nabywanie szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego lub udziału w takim lokalu, znajdujących się w tej samej inwestycji rozumianej jako lokalizacja na jednej nieruchomości gruntowej, oznacza powstanie obowiązku zapłaty PCC, niezależnie od konieczności uiszczenia uwzględnionego w cenie sprzedaży podatku VAT.
Obowiązujące zwolnienie w PCC odnosi się do osób fizycznych kupujących na rynku wtórnym swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną. Pod warunkiem spełnienia przewidzianych w Ustawie PCC przesłanek, osoby te są zwolnione z zapłaty PCC w wysokości 2%.