Wraz ze zbliżającym się końcem 2024 r., nadchodzi również termin podania do publicznej wiadomości informacji o strategii podatkowej realizowanej przez niektórych podatników podatku dochodowego od osób prawnych (dalej „CIT”) w 2023 r.
W informatorze przypomnimy Państwu, kto ma obowiązek sporządzenia informacji oraz w jaki sposób się z niego wywiązać.
1. Kto sporządza informację?
Obowiązkiem sporządzenia informacji o strategii podatkowej zostali objęci następujący podatnicy CIT:
- podatkowe grupy kapitałowe (dalej „PGK”), bez względu na wysokość osiągniętych przychodów,
- podatnicy inni niż PGK, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, wyrażoną w złotych.
Równowartość 50 mln euro powinna zostać przeliczona na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości.
2. Kto nie sporządza informacji?
Informacji o realizowanej strategii nie sporządzają podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązkiem nie są także objęci podatnicy CIT niespełniający żadnej z przesłanek opisanych powyżej.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „Ustawa CIT”) zawarto także katalog podatników CIT, którzy – choć spełniają przesłanki zobowiązujące do sporządzenia informacji – są wyłączeni spod tego obowiązku. Niepodleganie obowiązkowi sporządzania informacji podatkowej wynikać może także z odmiennego modelu rozliczeń podatnika.
Podmioty objęte wyłączeniem ustawowym.
Z obowiązku sporządzenia informacji o strategii podatkowej wyłączono:
- podatników, którzy zawarli umowę o współdziałanie z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „Szef KAS”),
- podmioty mające status uczelni.
Podatnicy Estońskiego CIT.
Informacji nie muszą sporządzać także podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. „Estoński CIT”). Potwierdzają to interpretacje wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej „Dyrektor KIS”).
Przykładowo, w interpretacji z dnia 9 września 2024 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.426.2024.1.IN Dyrektor KIS stwierdził, że:
„podatnik opodatkowany w formie ryczałtu nie ma obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej, za lata podatkowe w których podlegał oraz w których będzie podlegać opodatkowaniu estońskim CIT, także w sytuacji, gdy jego przychody za rok podatkowy przekroczyły oraz przekroczą w kolejnych latach podatkowych w odniesieniu do każdego roku podatkowego opodatkowania estońskim CIT równowartość przeliczonej na złote kwoty 50 mln euro”.
Tożsame stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacjach z dnia 8 sierpnia 2024 r., znak 0111-KDIB2-1.4010.295.2024.1.ED oraz z dnia 9 lutego 2024 r., znak 0114-KDIP2-2.4010.661.2023.1.RK.
3. Zakres informacji
Celem sporządzenia informacji o realizowanej strategii podatkowej jest zaprezentowanie danych dotyczących działań mających wpływ na zobowiązania podatkowe oraz sposób ich rozliczania.
Z tego powodu informacja powinna zawierać m.in. dane o:
- stosowanych procesach i procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków podatkowych;
- transakcjach z podmiotami powiązanymi;
- składanych wnioskach o interpretacje.
Co ważne, w dokumencie nie uwzględnia się informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
Należy pamiętać, że informacja o realizowanej strategii podatkowej powinna uwzględniać charakter, rodzaj oraz rozmiar prowadzonej działalności. Z tego powodu zawarty w Ustawie CIT katalog informacji, które powinny zostać ujawnione w informacji o strategii podatkowej, ma otwarty charakter.
W związku z powyższym, podatnicy sporządzający informację o realizowanej strategii podatkowej powinni zawrzeć w niej – oprócz informacji wymaganych ustawowo – również wszystkie dodatkowe dane, które zostaną uznane przez podatnika za istotne.
Warto również zwrócić uwagę na to, że informacja, po jej opublikowaniu, będzie dostępna nie tylko dla organów podatkowych, ale także dla innych podmiotów, w tym dla potencjalnych klientów oraz kontrahentów podatnika. Zawierane w niej dane należy zatem dobierać bardzo ostrożnie.
4. Termin i sposób publikacji
Podatnicy są zobowiązani opublikować informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy w terminie do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego (co do zasady do 31 grudnia, jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym). W tym samym terminie podatnik musi poinformować właściwego naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której znajduje się informacja (niepoinformowanie organu zagrożone jest karą do 250.000 zł).
Informacja publikowana jest w języku polskim na stronie internetowej należącej do podatnika lub (jeżeli podatnik nie ma swojej strony internetowej) na stronie podmiotu powiązanego z podatnikiem.